Autor Wiadomość
Piotr_
PostWysłany: Czw 22:03, 09 Mar 2017    Temat postu:

9 sierpnia 2015 roku, w siedemdziesiątą rocznicę ataku nuklearnego na japońskie miasta, Papież Franciszek po niedzielnej modlitwie Anioł Pański powiedział:

Drodzy bracia i siostry!

Siedemdziesiąt lat temu, 6 i 9 sierpnia 1945 roku, miały miejsce straszliwe bombardowania atomowe Hiroszimy i Nagasaki. Z dystansu wielu lat to tragiczne wydarzenie wciąż budzi przerażenie i odrazę. Stało się ono symbolem ogromnej niszczycielskiej siły człowieka, kiedy dokonuje wypaczonego wykorzystania osiągnięć nauki i techniki oraz stanowi nieustanne ostrzeżenie dla ludzkości, aby na zawsze odrzuciła wojnę i zakazała broni nuklearnej, a także wszelkich broni masowego zniszczenia. Ta smutna rocznica wzywa nas przede wszystkim do modlitwy i działania na rzecz pokoju, aby upowszechnić na całym świecie etykę braterstwa oraz klimat pokojowego współistnienia między narodami. Niech z każdego kraju wzniesie się jeden głos: nigdy więcej wojny, NIE dla przemocy, a TAK dla dialogu i pokoju! Poprzez wojnę zawsze się traci, jedyny sposób, by wygrać wojnę, to jej niepodejmowanie.

Źródło: Nasz Dziennik
Piotr_
PostWysłany: Czw 11:04, 09 Mar 2017    Temat postu:

Z Wikipedii:
(tłumaczenie)

Ojciec Hubert Schiffer (urodzony w 1915 roku, zmarł 27 marca 1982 roku) był jednym z ośmiu niemieckich jezuitów, którzy przeżyli atak jądrowy na Hiroszimę. Był zaledwie osiem przecznic od punktu zerowego, gdy nastąpiła eksplozja. Grupa Jezuitów przeżyła nie tylko wybuch, ale także skutki promieniowania (lekarze byli zaskoczeni, że nie zapadli na żadną chorobę popromienną).

Według relacji jezuity księdza Johna Seimesa, który był wówczas na obrzeżach miasta:

"Byli w swoim pokoju na plebanii, to był kwadrans po ósmej, kiedy usłyszeli wybuch, zobaczyli intensywne światło i zaraz potem dźwięk wybijania szyb, walenia się ścian i mebli. Zostali obsypani odłamkami szkła i gruzu. Ojciec Schiffer został zasypany pod bryłą ściany i doznał poważnego urazu głowy. Najwięcej odłamków zraniło jego plecy i kończyny dolne. Mocno krwawił. Wszystko w pokojach zostało poprzewracane, ale drewniana konstrukcja domu pozostała nienaruszona.

Inne źródła podają, że właśnie zakończył odprawiać Mszę Św. i poszedł zjeść śniadanie, gdy wybuchła bomba:

"Nagle ogromna eksplozja wypełniła powietrze. Niewidzialna siła uniosła mnie z krzesła, rzuciła mnie w powietrze, ścisnęła mnie, kręciła mną w kółko jak liściem, jesiennym podmuchem wiatru."

Rozejrzał się i nic nie zostało poza zabudowaniami domu.

Po kapitulacji Japonii, amerykańscy lekarze wojskowi wyjaśnili mu, że jego zdrowie zacznie się pogarszać z powodu promieniowania; jednak ku zdumieniu lekarzy, ciało ks Schiffera nie miało skutków podwyższonego promieniowania i innych skutków ataku.

W rzeczywistości, żył jeszcze przez 33 lata w dobrym zdrowiu, był także obecny na Kongresie Eucharystycznym, który odbył się w Filadelfii w roku 1976. W tym czasie żyli jeszcze wszyscy jezuici z Hiroszimy - ośmiu członków wspólnoty.

Zaskakujące ocalenie jezuitów w Hiroszimie jest podobne do ocalenia franciszkanów w Nagasaki, gdzie klasztor, zbudowany przez świętego Maksymiliana Kolbe, pozostał nienaruszony. Za każdym razem kapłani powtórzyli to samo wytłumaczenie cudu:

Wierzymy, że przeżyliśmy, bo żyliśmy przesłaniem Fatimy. Żyliśmy i odmawialiśmy w naszym domu różaniec.
Piotr_
PostWysłany: Śro 11:54, 08 Mar 2017    Temat postu: Temat: Jan Paweł II w Hiroszimie (1981)

Temat: Jan Paweł II w Hiroszimie (1981)


W 1981 roku w ramach podróży apostolskiej Jana Pawła II na Daleki Wschód, Papież odwiedził Japonię. 25 lutego przybył do Hiroszimy, gdzie wygłosił przemówienie przy Pomniku Pokoju.

Pełną treść przemówienia, obok innych ważnych komentarzy i zdjęć przezentuje książka "Jan Paweł II na Filipinach i w Japonii" wydana przez Intytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1986

Przemówienie przy Pomniku Pokoju liczy kilka stron. Nie znalazłem go w sieci, więc będę je stopniowo przepisywać. Korekty będą po zakończeniu pisania.

W książce przemówienie zaczyna się od strony nr 207. Zostało podzielone na ponumerowane części.

(numer części, numer zdania)

0.0 (tytuł) PRZEMÓWIENIE PRZY POMNIKU POKOJU W HIROSZIMIE
0.1 (podtytuł) Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość

0.2 (akapit) Wojna jest dziełem człowieka.
0.3 Wojna to niszczenie ludzkiego życia.
0.4 Wojna to śmierć.
0.5 (akapit) Prawdy te nigdzie nie narzucają się z większą siłą aniżeli w tym mieście, w Hiroszimie, w pobliżu Pomnika Pokoju.

(c.d.n.)
Piotr_
PostWysłany: Śro 9:55, 08 Mar 2017    Temat postu:

Na stronie auschwitz . org (Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau) czytamy o marszu, który odbył się 1963 roku:

"Marsz Pokoju Hiroszima-Oświęcim."

Jest zatem, przynajmniej w zalążku, pewnego rodzaju ruch hiroszimski (Hiroshima Movement).
Piotr_
PostWysłany: Wto 23:25, 07 Mar 2017    Temat postu:

hiroshimapeacemedia . jp/?page_id=25633 - podstrona zawiera linki do "Peace Network".

Jest tam między innymi link do strony:

pcf . city . hiroshima . jp / top_e . html --- Hiroshima Peace Memorial Museum
Piotr_
PostWysłany: Wto 23:02, 07 Mar 2017    Temat postu:

Chugoku Shimbun - wydawnictwo, które zajmuje się upamiętnieniem ofiar ataku nuklearnego na Hiroszimę oraz szeroko rozumianą tematyką pokojową. (informacja ze strony oswiecimonline.pl)

chugoku-np . co . jp - strona tego wydawnictwa

Wydawnictwo, oprócz własnej strony, prowadzi stronę poświęconą tematyce pokoju - Hiroshima Peace Media:

hiroshimapeacemedia . jp (także po angielsku)
Piotr_
PostWysłany: Wto 16:16, 07 Mar 2017    Temat postu:

Inny artykuł na stronie wolnemedia . net to "Hiroszima – rocznica kłamstwa masowego rażenia"

W artykule czytamy, że istnieje w USA mit o tym, że zrzucenie bomb atomowych na Japonię oszczędziło życie 500 tys. do miliona żołnierzy amerykańskich - istnieje jednak wiele dowodów świadczących o tym, że mit ten został wymyślony po fakcie - pisze autor.

Mieć taką bombę i nie pokazać jej siły? Także tego, że nie zawahają się jej użyć. - klucz do zrozumienia, o co chodzi.

Jeszcze inny artykuł na stronie wolnemedia . net - "Kłamstwa o Hiroszimie to kłamstwa dnia dzisiejszego"

W artykule przeczytamy o tym, że alianci zaraz po bombardowaniu zakazały rozprzestrzeniania jakichkolwiek informacji o skażeniu radioaktywnym, podtrzymując, że jedynie wybuch bomby przyniósł ze sobą zabitych i rannych. W końcówce tekstu wnioski o konsekwencjach kłamstwa hiroszimskiego czyli o podtrzymywaniu i rozwijaniu współczesnego arsenału nuklearnego.
Piotr_
PostWysłany: Wto 15:49, 07 Mar 2017    Temat postu:

Kilka artykułów o Hiroszimie dostępnych jest na stronie wolnemedia . net

Artykuł "Czy Hiroszima była konieczna?" z 22.09.2016 - W artykule przeczytać można, że zrzucenie bomby odbyło się bez żadnego ostrzeżenia. Japonia była już wtedy całkowicie pokonana pod względem militarnym, a lotnictwo amerykańskie nie napotykało prawie żadnego oporu. Czytamy także o tym, że w kwietniu i maju 1945 roku, Japonia wykonała próby pokojowego zakończenia wojny.

Jest jasne, że amerykanie przygotowujac bombę byli pewni siebie i uważali, że mogą stawiać dowolne warunki, korzystne dla siebie. Podejrzany był upór Stanów Zjednoczonych odnośni warunków kapitulacji.

Pamietam że w "Miłujcie się" albo w "Michael Journal" był kiedyś taki artykuł "Zbrodnie amerykańskej finansjery", (albo światowej, lub podobnie), w artykule było zdjecie atomowego grzyba. Jeszcze poszukam tego artykułu.
Piotr_
PostWysłany: Wto 14:57, 07 Mar 2017    Temat postu:

Jan Paweł II przy pomniku w Hiroszimie. Odbył się apel w dziewięciu jezykach. Po polsku: "Ci, którym leży na sercu dobro ludzkiego życia, winni wywierać wpływ na rządy i na osoby, które podejmują decyzje gospodarczej i społecznej natury, aby ich działalność była zgodna z wymogami pokoju. Niech nigdy nie powtórzy się ani Hiroszima, ani Oświęcim, przeszłość przemocy i zniszczenia."
Piotr_
PostWysłany: Wto 11:54, 07 Mar 2017    Temat postu:

Są zatem sprawy kluczowe, wymagające pieczołowitej pracy na rzecz podtrzymywania pamięci.

W przypadku Hiroszimy i Nagasaki te sprawy kluczowe to:


1. Fakt ataków jądrowych przez armię USA na ludność cywilną.

2. Fakty składające się na okoliczności podjęcia decyzji o ataku jądrowym.

3. Fakt natychmiastowej śmierci, okaleczenie, choroby, tortury fizyczne i psychiczne ludności zaatakowanych miast.

4. Fakty dotyczące produkcji tej broni.

5. Sposób upubliczniania wydarzeń i skutków od 1945 roku do dziś.

6. Prawidłowo wyciągnięte wnioski.
Piotr_
PostWysłany: Wto 11:45, 07 Mar 2017    Temat postu:

Nie funkcjonuje u nas w Polsce takie pojęcie jak kłamstwo hiroszimskie, ale w mediach pojawiają się ostre polemiki nad oceną wydarzeń. To, że nie ma u nas takiego pojęcia jak kłamstwo hiroszimskie, nie oznacza, że takie kłamstwo nie funkcjonuje w świecie, a w konsekwencji także u nas.

To kłamstwo może składać się z wielu kłamstw. Nie jest to kwestia tylko tego, czy użycie tej broni było uzasadnione czy nie, ale może to być piramida kłamstw.

Nie mam wątpliwości, że współczesne miasto Hiroszima dba o pamieć i rzetelnie przedstawia fakty, ale ta pamięć musi służyć całemu światu. Tam, gdzie się ta pamieć zaciera, może to kłamstwo eksplodować, najpierw jako myśl, po czym eksploduje dosłownie.

Kłamstwo oświęcimskie eksploduje już od jakiegoś czasu. Jeżeli świat zapomniał, albo nigdy nie dowiedział się o zmianach granic po drugiej wojnie światowej, to o kłamstwo takie łatwo. Tego rodzaju kłamstwa świadczą o jednym - mówca niewiele wie o tym, o czym mówi. Gdy niewiedza urośnie, dochodzą zawodowi kłamcy i robią resztę według swoich potrzeb.
Piotr_
PostWysłany: Wto 7:56, 07 Mar 2017    Temat postu:

www . atomicbombmuseum . org

Na tej stronie zamieszczono przemówienie Jana Pawła II w Hiroszimie w jezyku angielskim.
Piotr_
PostWysłany: Pon 14:28, 06 Mar 2017    Temat postu:

Broń atomowa jak magnes przyciąga to, co najgorsze w ludziach. Spiski, łajdactwa, kłamstwa, inwigilacja. Żadna inna dziedzina życia nie była chyba nigdy tak skażona.

Jak odnaleźć przeciwwagę do tego trudnego i ciężkiego tematu?
Piotr_
PostWysłany: Pon 14:15, 06 Mar 2017    Temat postu:

Pamięć o Hiroszimie i Nagasaki to pamięć o okrucieństwie użytej broni.
Piotr_
PostWysłany: Pon 12:34, 06 Mar 2017    Temat postu:

Zdanie w powyższym tekście "Promieniowanie w miejscu eksplozji nadal dziesięciokrotnie przekracza naturalne tło promieniowania." odnosi się do testu Trynity.

Natomiast zdanie "Jak zatem możliwe, że nie ma zbyt wielu zdjęć, to inny temat." odnosi się do ataku na Hiroszimę.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group